Skip to Content

Moderní doba je přeproduktovaná

Closed
by 27 dubna, 2023 Produkty

Zamýšleli jste se také někdy nad situací, že byste neměli k dispozici některé produkty, na které jsme denně zvyklí, že už ani nevnímáme jejich přínosnost do našeho života? Nevíte, co teď máme na mysli? Zkusíme vám přiblížit problém „přeproduktovanosti dnešní doby“ na několika příkladech.

1.       Lednice, myčka, pračka
Tyto spotřebiče má doma skoro každý z nás a používá je téměř denně. Dovedete si však představit, kde byste skladovali vaše potraviny bez lednice? A přesto například naše babičky ledničku neznaly. V zimě dávali kazící se potraviny za okno, přes léto využívali chladné sklepy. Babičky také nepraly v automatických pračkách, které za nás mnohdy prádlo i vysuší. Využívali pro nás už trochu historickou valchu. To bychom hned nemuseli navštěvovat fitness centra a zapotit se při praní. Bez myčky se asi dneska ještě vcelku obejdeme, ale nejedna domácnost ji využívá denně.

2.       Počítače, tablety, mobily
Umíte si ještě domluvit schůzku s někým bez mobilu? Pouze tak, že na první schůzce si domluvíte setkání příští? Kdo z nás nepoužívá svůj mobil a laptop denně. Někteří mají dokonce více mobilů s různými operátory. Bohužel čím dál více lidí odjíždí na dovolené s počítači a mobily s připojením na internet. Neříkáme, že tyto spotřebiče nezjednodušují náš život, ale někdy máme pocit, že žijeme více online než offline.

3.       Léky a léčiva
Možná namítáte, že léky přece nejsou produkty a nic špatného. Neužíváme však léčiva k produkci? A co teprve nadměrné užívání některých léků, například antidepresiv a antibiotik, zdá se vám to správné? Kdo z nás si při nemoci vaří poctivý čaj z bylinek?

Většina sáhne po osvědčeném paralenu, panadolu, ibubrufenu a od bolesti si uleví. Jaké to však má následky na životní prostředí, už většinou nikdo nedomýšlí. Nechceme ale generalizovat, v dnešní době je vlna k příklonu se k homeopatikům zase na vzestupu.

Zmínili jsme nepatrný zlomek produktů, které užíváme denně a je to jenom pár let dozadu, kdy se používaly omezeně anebo vůbec. Jistě, doba pokročila, technologicky i vyspělostí. I tak ale stojí za úvahu se zamyslet, zda nedochází k nadužívání něčeho, co může mít neblahý vliv na naši budoucnost či příští generace.

Previous
Next