Skip to Content

Počet nezaměstnaných klesá

Closed
by 27 dubna, 2023 Ekonomika

V září tohoto roku bylo bez práce celkem 377 tisíc lidí, což je nejmíň od prosince roku 2008. Do pracovních pozic jsou dosazováni lidé, kteří byli více než dvanáct měsíců doma. Počet nezaměstnaných klesl z 5,3 na 5,2 procenta. Podle Úřadu práce pomohlo ke zlepšení nezaměstnanosti teplé počasí v měsíci září, jež dopomohlo k prodloužení sezónních prací.

Situace se lepší v dlouhodobém horizontu
V září před dvěma lety tvořili nezaměstnaní déle než dvanáct měsíců 45,7 procent z celkového počtu lidí bez práce. Letos jejich počet klesl na 40 procent. Podle prognózy je možné, že bude nezaměstnanost dále klesat. Pokles za sezonu hlásí více než pětasedmdesát regionů, pouze v jediném okrese je situace o něco málo horší. Podle těchto hodnot, které zveřejnil Úřad práce, se zdá, že se hodnoty pracovního trhu vrátily do stavu, v jakém byla úroveň před hospodářskou krizí.

Nejnižší nezaměstnanost
Nejlépe jsou na tom okresy Praha 1 a Rychnov nad Kněžnou, kde se nezaměstnanost dostala těsně pod dvě procenta. Naopak nejvyšší procento nezaměstnanosti, téměř jedenáct, je v okrese Most a v okrese Karviná.
Celková situace je lepší v dlouhodobém horizontu a momentálně trh práce roste a nezaměstnanost klesá. Zákazníků je více, což znamená, že ekonomika dosahuje velmi dobrých výsledků. Zároveň je nedostatek některých specializovaných profesí, například švadlen, řidičů kamionů, techniků nebo elektrikářů. Volná místa volají po obsazení, ale některé pozice prostě nenacházejí své lidi.

Nová místa
Nejvíce volných pracovních míst se nachází v průmyslovém sektoru, ale školení zaměstnanci na těch správných pozicích chybí i v jiných oborech. Například je nedostatek pracovníků provozu, chybí ale i zkušení odborníci pro informační technologie nebo zkušení manažeři. Tento nedostatek specialistů ve svém oboru může firmy brzdit a zabraňovat jejich růstu.

Previous
Next