Skip to Content

Interaktivní tabule – moderní výuka do škol

Closed
by 27 dubna, 2023 Vzdělání

V současném moderním světě plném elektroniky jsou naše děti každodenně obklopeni mobilními telefony, tablety, notebooky, interaktivními hrami a internetem. A proto je pro ně naprosto samozřejmé a přirozené využití moderních technologií během výuky ve školách.

Interaktivní tabule je proto jednou z mnoha možností, jak výuku vašich dětí zpestřit. A to nejen na základních a středních školách, ale dokonce už v mateřských školách. Díky této názorné pomůcce budou mít vaše děti během výuky možnost nejen získávat vědomosti a dovednosti zábavnou formou, ale splňuje i podmínku názornosti. Kromě možnosti zprostředkovat dětem jakýkoliv obrázek, článek nebo video z internetu, má celou řadu funkcí a interaktivních prvků, které díky odbornému přístupu vyučujícího promění nudnou výuku v zajímavou prezentaci probíraného tématu.

Obecně platí, že čím mladší žák, tím je větší potřeba dítěte si „vše osahat“. Interaktivní tabule je proto dotyková a umožňujeme dětem nejen klikání na objekty, ale také jejich přesouvání, popřípadě i psaní nebo kreslení dotykovým perem nebo prstíkem. Při výuce starších žáků je tabule využívána spíše encyklopedicky (využívá se spíše jako zdroj internetu), čímž bohužel ztrácí svou interaktivitu.

Výhody

a)  pro žáky
·         vhodná motivace a udržení pozornosti
·         názornost
·         rozvoj počítačové gramotnosti
b) pro učitele
·         přípravu na hodinu lze využívat opakovaně pro různé děti stejného ročníku
·         možnost využití interaktivních učebnic
 

Nevýhody

a) pro žáky
·         možnost sníženého zájmu žáku v případě, že učitel neobměňuje aktivity
·         špatná čitelnost a názor při intenzivním denním světlem (pokud svítí slunce)
b) pro učitele
·         příprava je časově náročná a je potřeba dostatečné počítačové gramotnosti učitele
·         nemožnost posunutí tabule v prostoru (je upevněná na zdi)
 
I přes veškeré možné moderní vybavení učeben vašich dětí je ale stále to nejdůležitější zodpovědný a aktivní přístup učitele nejen k těmto moderním technologiím, ale samozřejmě k samotné výuce a k vašim dětem.

Previous
Next