Skip to Content

Vlastní podnikání je nejlepší způsob seberealizace.

Closed
by 27 dubna, 2023 Podnikání


Přistihli jste se, jak přemýšlíte nad tím, jaké by to bylo pracovat sami na sebe a nejde Vám ten nápad dát z hlavy pryč? Obujte se do něj. Pokud nepodceníte přípravu, můžete dokázat velké věci.

Podle občanského zákoníku je podnikatel ten, kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku. Dělat ale nějakou činnost soustavně a ještě z toho mít zisk není zas tak jednoduché. Několik bodů nám může poradit, zda se na takovou „věc“ hodíme.

A)    I když se to na první pohled nezdá, základním kamenem nejsou ani velké finanční úspory, ani dobrý nápad, ale nejdůležitější ze všeho je mít sebevědomí. Při vlastním podnikání se dostanete mnohdy do situací, kdy se budete muset prosadit, dát o sobě vědět pozitivním způsobem. A také se nenechat odradit první nepříjemnou zkušeností. Pokud cítíte, že v této oblasti máte mezery, je dobré se jich zbavit, nebo se raději do podnikání vůbec nepouštět.

B)    Jako další základní pilíř je potřeba opravdu dobrý a funkční nápad. Je nutno zvážit, zda v tom či onom oboru už něco takového v nabídce pro trh není. Sice věřit, že to umíte lépe je dobré, ale lidé potřebují důvod, proč si vybrat zrovna Vás. Pokud teprve začínáte, přesvědčit potenciálního zákazníka není nejlehčí úkol. Máte-li už odvětví vybrané a víte, že takovouto činnost v okolí nikdo neprovozuje, stojí za to se podívat na podnikatele se stejným nebo podobným záměrem z jiných regionů. Tím se zorientujete, jak velké plány si můžete pro začátek dělat.

C)    A třetím pilířem je dobrý plán. Ten zahrnuje nejen alespoň nějakou finanční rezervu, ale hlavně by měl mít přehled všeho potřebného na rozjezd, nebo chod podnikatelské činnosti alespoň na rok dopředu. Například pokud Vaše podnikání bude mít e-shop, je dobré si zjistit dostatek informací o dopravě a propagaci. Při rozjezdu vlastního podnikání hrají maličkosti velkou roli. Je důležité se na to předem připravovat. Dělat malé krůčky. A hlavně neopomenout právní stránku věci. Ta je dosti náročné na čas.

Hlavní je nic neuspěchat a postupovat systematicky. Snažit se udržet pořádek. Protože jak to nastavíte na začátku, tak to bude Vaším opěrným bodem po dlouhou dobu. A bez dobré opory jak je známo drží jen málo co. 

Previous
Next