Skip to Content

Nobelova cena za ekonomii 2016

Nobelova cena za ekonomii 2016

Closed
by 7 května, 2019 Ekonomika


Dva ekonomové, oba působící v USA. Jeden Brit, Oliver Hart, a jeden Fin, Bengt Holmström. Prestižní cenu dostali za společnou studii k teorii kontaktu, na které pracovali několik dlouhých měsíců v americkém výzkumném institutu.
sestup ekonomiky
Co je teorie kontaktu?
Jedná se o způsob, jakým se uzavírají všechny smlouvy nebo dohody. Práce dvou laureátů, kteří budou oceněni zlatou Nobelovou cenou a rozdělí si mezi sebou v přepočtu 22 milionů korun, jež přichází s tímto oceněním, se zabývá tím, jak se mohou dvě strany, které trvají na rozdílných zájmech, shodnout v prospěšném řešení na obou stranách. Toto zahrnuje například předpoklady k uzavření některého z druhů pojištění, privatizaci veřejné služby nebo mzdy manažerů na vysokých pozicích. Cílem práce Holmströma a Harta bylo nalézt ideální řešení pro všechny aktéry jakékoli smlouvy.

Podle akademie věd tito dva pánové vytvořili nové teorie, jež mohou vést k lepšímu porozumění střetu zájmů v ekonomice i v životě, což bude mít za následek nepotřebě smlouvy. Tento výzkum ale nenachází uplatnění jenom v ekonomice. Jeho využití se může projevit v každodenním životě. Vlastně kdekoli, kde je nutné nastavit motivaci mezi dohodu utvářejícími stranami, ať už se jedná o půjčky, hypotéky, úvěry nebo kupní smlouvy. 
lidé z celého světa
Kde se teorie uplatňuje?
Například vezmeme-li jako vzor havarijní pojištění. Zatímco v teorii platí, že nastane-li autonehoda, jejíž vinu nenese člověk, pojišťovna zaplatí částku, která vyrovná škody. Avšak ve skutečném světě se takto jednoduché věci nestávají a do této situace vstupuje mnoho okolností, které nejdou tak snadno předpokládat. Pojišťovna proto musí nastavit  smlouvu, kterou vyváží všechny možné extrémy, a klient ji přijímá jako takovou. Laureáti Nobelovy ceny za ekonomii přišli s pilíři, jak tyto smlouvy fungují.

Previous
Next