Skip to Content

I senioři se mohou vzdělávat

Closed
by 27 dubna, 2023 Vzdělání

Ještě v nedávných dobách bylo zvykem po vyučení, nebo po dokončení střední školy, ve výjimečných případech i po dokončení školy základní, jít rovnou pracovat, lidé si kolem 20 let věku zakládali rodiny, měli děti, a na další studium už nezbýval čas, natož peníze.
knihy univerzity
Přesto, když se dnes zeptáte většiny seniorů, téměř každý z nich chtěl tenkrát studovat dál, hlavně obor, který je zajímal, a který by je v zaměstnání bavil, místo toho obětovali svou kariéru dětem a rodině, a většina seniorů dělala práci, která je sice moc nebavila, ale uživila rodinu.
V dnešní době je tomu už však jinak, všichni senioři, hlavně ti, kteří mají nárok na důchod, si mohou vzdělání doplnit na Univerzitě třetího věku.
Že jste tenhle pojem už slyšeli? Ano v dnešní době se s ním setkáváme stále častěji, první takové univerzity vznikaly už po roce 2000. Bývají součástí klasických univerzit v každém velkém městě.
Pro seniory to může být přínosem nejen v tom, že si doplní vzdělání, po kterém celý život toužili, ale vyplní také svůj volný čas, vitálnější senioři to zvládnou naprosto bez problémů.
profesor matematiky
Spousta seniorů namítne, jistě, ale co peníze? Ano univerzita třetího věku se platí, tu už nehradí stát, jako je to u mladých studentů, ale za jeden semestr nedáte tisíce korun, částky se pohybují kolem několika set korun, záleží, jaký obor si vyberete. Navíc, co se týká učebnic, máte stejný nárok, jako mladí studenti, a totiž půjčit si je ve vysokoškolské knihovně.
Jediné, s čím se budete muset smířit, že inženýrský nebo bakalářský titul již nezískáte, ale získáte patřičný certifikát. S takovým certifikátem však můžete vykonávat daný obor stejně dobře jako vystudovaný inženýr.
Je už potom jen na Vás, jak často chcete dané povolání vykonávat, mnozí senioři mohou po absolvování univerzity třetího věku být přínosem pro mnoho firem i několik dní nebo hodin v týdnu, nemusí být v důchodu odkázáni jen na to sedět doma a čekat, až je navštíví děti nebo vnoučata.
Navíc prohloubit si takto vzdělání povzbuzuje mozkové buňky k neustálé činnosti, a jako senior si tak můžete předejít mnoha zdravotním komplikacím.

Previous
Next