Skip to Content

Bydlet ve městě nebo na vesnici

Closed
by 27 dubna, 2023 Domov

Rozhodli jste se, že si pořídíte konečně vlastní bydlení – domek, větší či menší byt. Nyní řešíte otázku, zda chcete bydlet spíše ve městě, nebo byste se raději odstěhovali na vesnici.

Je těžké zvážit, co je pro vás lepší. Hlavně v případě, když máte zkušenost jen s jednou variantou. Zkuste si zodpovědět následující otázky, na které byste měli myslet před investicí do nemovitosti. Mimochodem, momentálně je investice do vlastní nemovitosti jednou z nejméně rizikových investic a zároveň vysoce výhodnou. Koupi navíc nahrává fakt, že hypoteční úroky jsou stále na nízkých sazbách (konec září 2016).

Otázky pro usnadnění volby, kde chcete nemovitost pořídit:

•        Vlastníte auto a řidičský průkaz? V případě života na vesnici bude auto nezbytným členem vaší domácnosti.
•        Jste spíše typ, co se chodí rád bavit, navštěvuje divadla, kina, restaurace apod.? Pak raději volte město, kde je větší kulturní vyžití.
•        Máte rádi přírodu, klid? Doporučujeme zvolit vesnici anebo okraj města.
•        Máte děti, které jsou školou povinné a navštěvují zájmové kroužky? Zvažte, kam budou chodit do školy, zda existuje případné spojení do centra města, zda místní kulturní a pedagogická centra nabízejí aktivity pro děti.
•        Je v dané lokalitě zdravotní středisko, nemocnice?
•        Jaké je spojení hromadnou dopravou z vašeho plánovaného bydliště do centra? Jak často hromadná doprava jezdí? Na kolik přichází měsíční, roční jízdenka?
•        Žili jste někdy na vesnici? Žili jste někdy ve městě?
Bydlení za městem, přináší větší klid, sepjetí s přírodou, vhodnější pro děti. Bydlení zde také často seženete levněji, pokud se nejedná o novostavby satelitního městečka – záleží na lokalitě.

Na druhou stranu budete muset počítat s většími náklady na dopravu, naučit se jako rodina plánovat čas dopředu – kdy, kde, kdo, koho bude vyzvedávat. Problematika dopravy může být řešena dobře dostupnou hromadnou dopravou. Opět záleží, do jak vzdálené oblasti byste se chtěli od města stěhovat. Výhodným dopravním prostředkem může být vlak.

Pokud jste typ, co potřebuje kulturní vyžití, nechcete denně jezdit autem, pak na vesnici neodcházejte. Sepjetí s přírodou lze řešit bydlením na okraji města či v blízkosti větších městských parků. Budete muset počítat s většími pořizovacími i životními náklady na bydlení. Na druhou stranu se vám neprodraží doprava.
 
Volba je na vás, neboť vy nejlépe víte, jaký typ osobnosti jste.

Previous
Next