Skip to Content

Jsme obklopeni informacemi

Closed
by 27 dubna, 2023 Www

Onemocníte a neběžíte hned k doktorovi. V poklidu doma si na Internetu zjišťuje podle vašich příznaků, co by vám tak mohlo být a jak nad nemocí vyzrát. Čím déle hledáte, tím si pravděpodobněji diagnostikujete závažnější a velmi zřídka se vyskytující choroby.

Nakonec k praktickému doktorovi stejně zamíříte a ten vám vaše internetové úsilí bezpochyby vytkne, že nemáte věřit všemu, co se dnes někde napíše. Navíc na nepodložených nelékařských portálech, nějakých veřejných diskuzí, kde může psát každý.

Nebo jiná a přitom podobná situace. Rozhodli jste se zdravě stravovat a začít se cvičením. Nevíte si rady, jaké živiny máte přijímat, v jakém množství a kdy – před nebo po sportu. Místo abyste opět zamířili za nějakým odborníkem, usednete k Internetu a začnete hledat zaručené recepty na hubnutí, tréninky na hubnutí. Garantujeme vám, že najdete tisíce a tisíce odkazů. Ale ve většině případů zde popsané metody na vás nebudou působit, každý jsme jiný.

Protichůdné příklady
V druhém příkladu se vám může dokonce stát, že v jednom článku budou autoři obhajovat, že rybí maso je jedno z nejzdravějších a měli byste ho jíst alespoň třikrát týdně, abyste přijali předepsané množství omega 3 mastných kyselin, jódu a dalších minerálů. Vzápětí ale můžete číst článek, který tvrdí, že v dnešní době nemá ryby smysl vůbec jíst, neboť jsou plné škodlivin vypouštěné do moří, nebo krmené antibiotiky v sádkách. Máte si raději koupit doplněk stravy v podobě kapslí a polykat je.

Výše zmíněnými příklady jsme chtěli demonstrovat a upozornit na několik obecně známých faktů, ale často se na ně zapomíná:

1.  Internet je plný informací, jsme jimi doslova obklopeni,
2.  tyto informace zde ale může psát prakticky kdokoliv,
3.  nacházíte a budete nacházet informace, které si vzájemně protiřečí,
4.  co hůře, předchozí nastává i ve vědeckých časopisech.

Není těžké dnes publikovat „odbytý výzkum“ do vědeckých časopisů, který neprojde důkladnou kontrolou. Článku se pak chytnou další média a už se falešná informace šíří světem Internetu.

Nechceme tím říkat, že vyhledávání informací na Internetu je dnes špatné, že bychom se měli vrátit zpátky ke knihám, zejména pak k encyklopediím, pouze jsme chtěli poukázat, že stále platí staré dobré: „Důvěřuj, ale prověřuj.

Previous
Next