Skip to Content

Vaše oblíbené kousky domova

Closed
by 27 dubna, 2023 Domov

Když si doma oblíbíte konkrétní místo
Může se to stát zcela náhodou, ale může se jednat také o cíl Vašeho snažení. Protože existují lidé, kteří se vyznačují tendencí lnou k určitým jevům v životě a pocit osobní angažovanosti je pro ně v tomto ohledu velice důležitým.
skromná ložnice 
Důvody, proč si lidé nacházejí oblíbená místečka:
1.       Chtějí mít pocit, že konkrétní prostor je jen a jen jejich osobním útočištěm – tento požadavek je zcela pochopitelný v době, kdy planetě vládne přelidněnost a člověk se doslova musí rvát za to nalézt a uhájit si svůj vlastní prostor k životu.
2.       Chtějí se mít kam vracet – pocit domova je pro ně na podobných místech o to silnější, že jsou přirozeně sentimentální a vlastní prostor, k němuž se denně navracení sytí jejich potřebu po návratu do známých míst.
3.       Touží po pocitu bezpečí – tohoto se jim z nejrůznějších příčin v životě nedostává tolik, aby byly nasyceny jejich přirozené potřeby. Oblíbené místo je tak ideálním prostředkem pro podporu pocitu vlastní bezpečnosti.
4.       Chtějí mít od všeho pokoj – a také od všech. Oblíbené místečko je vlastně jejich „schovkou“ před realitou vlastního života, kterou prožívají jako únavnou či dokonce vyčerpávající.
obrácené šálky 
Když si doma oblíbíte konkrétní věc
Také tíhnutí k určitým konkrétním artefaktům je pro člověka přirozené. V prostředí domova se pak za podobnou tendenci nemusí omlouvat ani stydět.
 
Důvody, proč si lidé nacházejí oblíbené věci:
1.       Tyto věci jim někoho či něco připomínají – jedná se opět o sentiment spojovaný s konkrétními událostmi v životě, které si člověk rád připomíná (například se může jednat o oblíbený hrneček na kávu, který jste obdrželi od kamarádky, nebo třeba sadu pletacích jehlic po babičce).
2.       Tyto věci u nich navozují pocit výjimečnosti – jedná se o ojedinělé, cenné či jinak málo dostupné věci, jako jsou například šperky, oblečení zakoupené v zahraničí a podobné záležitosti.

Previous
Next