Skip to Content

Vaše oblíbené kousky domova

Vaše oblíbené kousky domova

Closed
by 10 dubna, 2018 Domov

Když si doma oblíbíte konkrétní místo
Může se to stát zcela náhodou, ale může se jednat také o cíl Vašeho snažení. Protože existují lidé, kteří se vyznačují tendencí lnou k určitým jevům v životě a pocit osobní angažovanosti je pro ně v tomto ohledu velice důležitým.
skromná ložnice 
Důvody, proč si lidé nacházejí oblíbená místečka:
1.       Chtějí mít pocit, že konkrétní prostor je jen a jen jejich osobním útočištěm – tento požadavek je zcela pochopitelný v době, kdy planetě vládne přelidněnost a člověk se doslova musí rvát za to nalézt a uhájit si svůj vlastní prostor k životu.
2.       Chtějí se mít kam vracet – pocit domova je pro ně na podobných místech o to silnější, že jsou přirozeně sentimentální a vlastní prostor, k němuž se denně navracení sytí jejich potřebu po návratu do známých míst.
3.       Touží po pocitu bezpečí – tohoto se jim z nejrůznějších příčin v životě nedostává tolik, aby byly nasyceny jejich přirozené potřeby. Oblíbené místo je tak ideálním prostředkem pro podporu pocitu vlastní bezpečnosti.
4.       Chtějí mít od všeho pokoj – a také od všech. Oblíbené místečko je vlastně jejich „schovkou“ před realitou vlastního života, kterou prožívají jako únavnou či dokonce vyčerpávající.
obrácené šálky 
Když si doma oblíbíte konkrétní věc
Také tíhnutí k určitým konkrétním artefaktům je pro člověka přirozené. V prostředí domova se pak za podobnou tendenci nemusí omlouvat ani stydět.
 
Důvody, proč si lidé nacházejí oblíbené věci:
1.       Tyto věci jim někoho či něco připomínají – jedná se opět o sentiment spojovaný s konkrétními událostmi v životě, které si člověk rád připomíná (například se může jednat o oblíbený hrneček na kávu, který jste obdrželi od kamarádky, nebo třeba sadu pletacích jehlic po babičce).
2.       Tyto věci u nich navozují pocit výjimečnosti – jedná se o ojedinělé, cenné či jinak málo dostupné věci, jako jsou například šperky, oblečení zakoupené v zahraničí a podobné záležitosti.

5/5 - (3 votes)
Previous
Next