Skip to Content

Skutečně mandala funguje?

Closed
by 16 prosince, 2019 Produkty

Nejprve je nutné si říci, co to vlastně mandala je. Jedná se o abstraktní obrazec, často kruhového tvaru. Údajně pochází ze starověké Číny a má mnoho zajímavých účinků. Můžete si ji buď koupit již hotovou, nebo si vyrobit vlastní.

Co tedy vlastně tento obraz dokáže? Prý umí zklidnit emoce, dodat pozitivní energii a odvracet tu špatnou. Pomáhá nastolit harmonii a dokáže i vyléčit některé nemoci. To alespoň tvrdí její příznivci. Ale jaká je realita?
atypická černobílá mandala
Zkrátka taková, že zkrátka nefunguje, maximálně může vyvolat placebo efekt. Podívejme se na jednotlivá tvrzení realisticky. Dodává pozitivní energii? A co je vůbec „pozitivní energie“? Pokud se podíváme do jakéhokoliv slovníku, zjistíme, že toto slovo označuje práci, kterou daná věc vykoná či je schopna vykonat. Známe jen dva typy, a to klidovou a pohybovou. Toto tvrzení je tedy nesmysl, a pokud vám někdo bude říkat, kolik pozitivní energie získal například od kamínku nebo i od mandaly, zeptejte se, kolik je to přesně joulů.

Pokud jde o léčení nemocí, tak to je kapitola sama pro sebe. Ať už je řeč o tělesném nebo duševním onemocnění, žádná z podobných ezoterických pomůcek vám nepomůže. Místo toho raději vyhledejte lékaře-specialistu, který problematice skutečně rozumí. Nemoci totiž nejsou záležitostí „stavu mysli“, ale jen a pouze chemie a biologie v našem těle. Pokud se nám do organismu dostane virus, žádné pozitivní myšlení jej nedostane ven.
klasická barevná mandala
A to je hlavní důvod, proč jsou tyto praktiky nejen podvod, ale dokonce nebezpečné, neboť odrazují lidi od toho, aby vyhledali skutečnou pomoc. Proto i když to zní úžasně, jděte raději k lékaři. Toho vám žádný obrázek nenahradí.

Jediné, v čem mohou mandaly pomoci, je terapie uměním, kdy se pacient snaží své úzkosti a problémy přenést v určité vizuální formě na papír. Ovšem stejný efekt bude mít jakýkoliv jiný obrázek, který pacient namaluje.

Jediné, co jim lze připsat k dobru je, že některé vypadají skutečně pěkně. A pokud si koupíte například omalovánky s mandalami, můžete jejich vybarvováním strávit příjemné nedělní odpoledne se svými dětmi. Nic ezoterického v tom však nehledejte. A už vůbec za ně neplaťte, pokud vám prodejce tvrdí, že mají nějaké speciální účinky. Jsou to jen obrázky, nic víc. A jako takové bychom je měli brát.

Previous
Next