Skip to Content

Nepodceňujte příliš bolestivou menstruaci

Closed
by 27 dubna, 2023 Ženy

Když přijde každý měsíc pravidelné krvácení, není snad žena, která by si něco takového užívala. Mnohé z nás trpí změnou nálad od plačtivosti až k vznětlivosti, zhoršením pleti, trápí nás bolest prsou, případně si připadáme celé oteklé, protože více zadržujeme vody. Navíc to s sebou přináší určité omezení v některých aktivitách, například při koupání.

Co je normální a co už je příliš?
Pokud však máte bolesti, které vás zcela vyřadí z běžného fungování, měla byste zpozornět. Určitý diskomfort v podbřišku či snesitelné křeče jsou normální. Pokud se však žena svíjí v nesnesitelných bolestech, zvrací, má průjem či dokonce omdlévá, je třeba se vždy poradit s gynekologem.

Nemoc jménem endometrióza
Příčiny mohou být různé, jednou z nich může být endometrióza. Je to ještě poněkud záhadná nemoc a vědci se dodnes přou o její příčině. Jedná se vlastně o stav, kdy jsou částečky děložní sliznice mimo dělohu – především kdekoliv v oblasti malé pánve. A při menstruaci „krvácí“ i tyto částečky, to následně způsobuje zánět a vznikat mohou i různé srůsty.

Diagnostika a možnosti léčby
I když při rozsáhlejším onemocnění může něco napovědět již ultrazvukové vyšetření a na endometriózu můžou ukazovat i krevní test, s jistotou lze odhalit pouze při laparoskopické operaci. Výhodou je, že pokud se objeví, je možné ji zcela nebo alespoň částečně odstranit. Bohužel je to ale nemoc, která se ráda vrací a neexistuje 100 % účinná terapie. Většina se doporučuje hormonální terapii, kdy se žena dostane do „umělého přechodu“, zastaví se menstruace a ani ložiska tak nekrvácí a zklidní se či vymizí. Výborný léčebný efekt má i těhotenství. Smutným faktem ale je, že ženy trpící endometriózou mají právě s otěhotněním většinou velké potíže a často se nevyhnout umělému oplodnění (IVF).

Previous
Next