Skip to Content

Nepodceňujte příliš bolestivou menstruaci

Nepodceňujte příliš bolestivou menstruaci

Closed
by 13 listopadu, 2018 Ženy

Když přijde každý měsíc pravidelné krvácení, není snad žena, která by si něco takového užívala. Mnohé z nás trpí změnou nálad od plačtivosti až k vznětlivosti, zhoršením pleti, trápí nás bolest prsou, případně si připadáme celé oteklé, protože více zadržujeme vody. Navíc to s sebou přináší určité omezení v některých aktivitách, například při koupání.
zdravotní péče
Co je normální a co už je příliš?
Pokud však máte bolesti, které vás zcela vyřadí z běžného fungování, měla byste zpozornět. Určitý diskomfort v podbřišku či snesitelné křeče jsou normální. Pokud se však žena svíjí v nesnesitelných bolestech, zvrací, má průjem či dokonce omdlévá, je třeba se vždy poradit s gynekologem.

Nemoc jménem endometrióza
Příčiny mohou být různé, jednou z nich může být endometrióza. Je to ještě poněkud záhadná nemoc a vědci se dodnes přou o její příčině. Jedná se vlastně o stav, kdy jsou částečky děložní sliznice mimo dělohu – především kdekoliv v oblasti malé pánve. A při menstruaci „krvácí“ i tyto částečky, to následně způsobuje zánět a vznikat mohou i různé srůsty.
léky
Diagnostika a možnosti léčby
I když při rozsáhlejším onemocnění může něco napovědět již ultrazvukové vyšetření a na endometriózu můžou ukazovat i krevní test, s jistotou lze odhalit pouze při laparoskopické operaci. Výhodou je, že pokud se objeví, je možné ji zcela nebo alespoň částečně odstranit. Bohužel je to ale nemoc, která se ráda vrací a neexistuje 100 % účinná terapie. Většina se doporučuje hormonální terapii, kdy se žena dostane do „umělého přechodu“, zastaví se menstruace a ani ložiska tak nekrvácí a zklidní se či vymizí. Výborný léčebný efekt má i těhotenství. Smutným faktem ale je, že ženy trpící endometriózou mají právě s otěhotněním většinou velké potíže a často se nevyhnout umělému oplodnění (IVF).

4/5 - (3 votes)
Previous
Next