Skip to Content

Jaké má sportovní podvozek rozdíly oproti klasickému

Closed
by 13 ledna, 2020 Produkty

Základním úkolem jakéhokoliv vozu je přeprava lidí https://www.moneta.cz/lide/ucty či zboží z jednoho místa na druhé, a to pokud možno co nejrychleji, nejbezpečněji a nejpohodlněji. Avšak ne všechny vozy jsou stejné, a každý je vhodný na poněkud jiný typ činnosti. Tomu je samozřejmě přizpůsobena jak celková konstrukce, tak i jednotlivé parametry.

Je v lidské povaze, že začali vymýšlet vozy se stále extrémnějšími parametry. A jedním z nich byla i rychlost a schopnost udržet se i v prudkých zatáčkách ve vysoké rychlosti na silnici. Tak vznikly sportovní vozy.

upravený červený vůz černá kola

Jejich hlavní předností je velké zrychlení a také vysoká dosažitelná rychlost. Na tom má mimo jiné zásluhu i sportovní podvozek, který se od těch běžných liší v několika detailech. Tím prvním je to, že je nasazený níže, než bývá obvyklé. To sice znamená, že se příliš nehodí pro terénní jízdy, na druhou stranu to umožňuje nasazení kol takovým způsobem, který zajistí, že se za běžných podmínek ani při vybrání zatáčky ve vysoké rychlosti nedostane do smyku.

Tyto typy automobilů jsou oblíbeny převážně v USA, u nás je příliš často nevidíme. Má to několik důvodů. Tím prvním a nejdůležitějším je fakt, že u nás jsou i na dálnicích rychlosti omezené zákonem, takže i kdybychom měli velmi rychlý vůz, stejně bychom jej nemohli naplno využít, neboť by nás za překročení povolené rychlosti čekala přinejmenším pokuta.

Není to však jediný důvod. Ten další, podobně závažný, je cena. Tento typ automobilu je oproti klasickému o mnoho dražší, a ne každý si chce takovýto vůz pořídit na běžné cesty domov-práce a případně vyjížďku o víkendu.

pohled zblízka na palubní desku sportovního automobilu

S cenou souvisí i další faktor, a tím je spotřeba. Tu má oproti klasickým typům poměrně vysokou, takže pro většinu z nás je jeho koupě nevýhodná. U nás zkrátka nejezdíme ani tak rychle, ani takové vzdálenosti, aby se nám tento typ vozu vyplatil.

Přesto se i u nás nadšenci, kteří si jej koupí. A není divu. Obvykle se totiž pyšní mimo své rychlosti i vzhledem, který se musí zalíbit každému, kdo automobilům jen trochu rozumí. Avšak vzhledem k výše uvedenému se nezdá, že by se u nás v dohledné době rozšířily.

Previous
Next