Skip to Content

Fleece – jeden z nejoblíbenějších materiálů

Closed
by 16 prosince, 2018 Produkty

Fleecové mikiny se staly za posledních třicet let doslova hitem. Řadí se k nejoblíbenějším druhům teplého oblečení a nosí se celoročně, dokonce i v létě v chladnějších dnech. Odkud se tento materiál vlastně vzal a oč se jedná?

fleece

Proces výroby

Je to plně syntetický materiál, přesto je na dotek velmi příjemný a snesou jej i lidé s projevy některých alergií a atopického ekzému. Základ výroby tvoří 100% polyester a v některých případech i rozemletá drť z recyklovaných polyetylenových lahví. Směs těchto termoplastických polymerů se vzájemně splétá a speciálním kovovým kartáčem se vytváří jeho vlasová struktura.
Fleecové tkaniny vykazují vynikající tepelně izolační vlastnosti, dokonce i při vyšší vlhkosti, jsou nesmírně pohodlné a hřejivé. Inovace ve výrobě zavedla za posledních deset let i látky s elastomery, které vykazují vyšší pružnost, a dokonce voděodolné membrány (Gore-Tex).

Žmolkování

Syntetický fleece má značnou výhodu v tom, že je nesmírně trvanlivý a obvykle přežije všechny přírodní materiály. Nevýhodou je po určité době tvorba žmolků. Zatímco u bavlněných textilií se žmolky uvolní a odpadnou, u této tkaniny to neplatí.

Nároky na údržbu

Především je třeba dbát na to, aby se tento typ látek pral v prostředcích bez detergentů, což je bohužel většina běžných sypkých i gelových prostředků v obchodní síti. Speciální přípravky pro čištění a údržbu fleecu zakoupíte v prodejnách sportovních potřeb a vybavení. Jsou to např. značky Granger nebo Nikwax.

tkanina

Jaký typ vybrat

U prvních nebo druhých vrstev oblečení volíme s krátce střiženým vlasem, anatomicky tvarované a přiléhavější. Většinou jsou tenké, ale dobře odvádí pot od těla. U finálních vrstev oděvu vybíráme ty silnější s větší gramáží a dlouhým vlasem, případně s voděodolnou membránou.
V poslední době si značnou pozornost získaly i tzv. softshellové bundy, je to v podstatě více vrstev od základní až po finální, které jsou na sobě naskládané jako sendvič, a plní funkci bariéry vůči chladnému prostředí a ochrany proti dešti a větru.

Previous
Next