Skip to Content

Dilatační plováky ochrání bazén před ledem

Closed
by 22 září, 2018 Produkty

Napadlo vás někdy, jak zabránit tomu, aby obvodový plášť vašeho bazénu nepoškodil led? Tak právě k takovému účelu slouží dilatační plovák. Ovšem správně bychom se měli vyjadřovat spíše v množném čísle, neboť skutečnost je taková, že jeden dilatační plovák váš bazén před ledem nezachrání. Potřebujete jich totiž hned několik.
tyrkysová textura

Pravidla umístění plováků

Pokud chcete snížit riziko poškození bazénové nádrže ledem na minimum, tak byste měli dilatační plováky umístit v nádrži vždy po té nejdelší linii daného tvaru. Pokud se tedy jedná o oválnou nádrž, rozmístěte plováky v linii jeho delší osy. V případě čtvercových a obdélníkových nádrží byste měli plováky umístit po uhlopříčce a v případě kruhové nádrže po linii průměru kruhu. Možná ovšem máte doma nějaký nepravidelný tvar nádrže. V tom případě jej pomyslně rozdělte na pravidelné geometrické segmenty a v těchto pak aplikujte výše popsaná pravidla.
člověk pod vodou

Jak to celé funguje

Na místě je jistě zmínit i to, jak konkrétně dilatační plovák bojuje se zaledněním nádrže. Voda, která mění skupenství na pevné, zvětšuje svůj objem, to ví každé malé dítě ze školy. Tím vzniká tlak na stěny nádrže, který je může významně poškodit. Dilatační plováky ovšem mají poměrně měkké, snadno deformovatelné tělo. Tím, že je umístíte do vody v nádrži, způsobíte, že se deformační tlakové síly projeví především na dilatačních plovácích a na stěny bazénu již nebudou příliš působit. Riziko poničení stěn bazénu v důsledku ledu tak můžete díky těmto plovákům významně snížit.
V klidu a bez zbytečných obav tak můžete svůj bazén uložit k zimnímu spánku, aniž byste z něj vypouštěli vodu a nemusíte se bát ledu ani mrazů. Stačí, když dodržíte obecný doporučený postup zazimování bazénu a můžete se těšit na to, jak budete příští rok opět relaxovat v napuštěné nádrži s vodou z loňského roku.

Previous
Next