Skip to Content

23.04.2018

Astia.cz

Magazín plný zajímavých informací

Různé podoby orientačního běhu

Různé podoby orientačního běhu

Closed
by Duben 10, 2018 Sport

Orientační běh neboli zkráceně orienťák je sport, který v sobě spojuje běh s orientací v neznámém terénu. Závodník obdrží na začátku závodu mapu a buzolu a poté je na něm aby v co nejkratším čase absolvoval trať v zalesněném terénu a zároveň našel všechny vyznačené kontroly. Závodník si sám volí pro sebe nejlepší trasu. V případě, že je dané pořadí kontrol, musí je absolvovat tak, jak jdou za sebou. Pokud je jejich pořadí neurčené, běží závodník zcela dle svého úsudku. Dříve závodník dostal kartičku a při nalezení kontroly si tzv. „cvaknul“ kleštičkami. Dnes už je celý systém kontrol řízen elektronicky.
běh pro zdraví

·         Parkový orientační běh
Vedle klasického orientačního běhu v lesním porostu se postupem času vyvinuly další podoby tohoto sportu. Jednou z nich je tzv. parkáč, který se běhá v městských sadech i na sídlištích. Jedná se o divácky velmi atraktivní variantu.
 modrá bota
·         Horský orientační běh
V tomto případě se jedná o závod dvojic v terénu na velmi dlouhé vzdálenosti. Je zde předem dané pořadí kontrol, tím se liší od rogainingu. Ženy běhají dvacet kilometrů dlouhé tratě a muži dokonce třiceti kilometrové.
 
·         Lyžařský orientační běh
Orientační soutěže mají opravdu mnoho podob, a tak jednou z variant je i zimní orientační běh na lyžích. Pokud dáváte spíš přednost cyklistice před sněhovou pokrývkou a lyžemi, můžete si vyzkoušet orientační závod na horských kolech.
 
·         Rogaining
Extrémní sport, který má kořeny v Austrálii. Závody jsou vytrvalostní, trvají buď šest, dvanáct nebo dokonce dvacet čtyři hodin! Úkolem skupiny (2-5 členů) je v daném časovém limitu najít ideálně všechny kontroly. Od roku 1992 se i v tomto sportu koná mistrovství světa. A i v tomto případě existuje varianta určená pro milovníky jízdy na kole.
 běh po stezce
Proč je orientační běh vhodný sport pro děti?
·         Pohyb v přírodě na zdravém vzduchu
·         Naučí se perfektně orientovat v přírodě a číst v mapě
·         Jedná se o bezpečný sport, který je relativně finančně nenáročný
·         Získají nové přátele s podobnými zájmy

Různé podoby orientačního běhu
Ohodnoťte příspěvek
Previous
Next