Skip to Content

Pozor, v letošním roce porostou mzdy!

Closed
by 27 dubna, 2023 Ekonomika

Zatím to vypadá, že špatné časy jsou prozatím pryč. Nejenže stoupají počty pracovních míst, dokonce přichází nárůst platů. Souvisí to hlavně s tím, že je nutné sehnat kvalitní pracovníky a to i do oborů a profesí, které dnes trpí nedostatkem zaměstnanců. Většina ředitelů a manažerů pokládá získání kvalifikovaných lidí za nutný nástroj pro odolání proti konkurenci.

Nedostatek těchto zaměstnanců, je považován firmami za hlavní brzdu pro růst české ekonomiky. Na prvním místě priorit tedy není boj s konkurencí, ale sehnání těchto lidí. Bez nich totiž budou konkurenci odolávat velmi obtížně. Podobná situace je například i v Polsku či na Slovensku.

Další pozitivní správou je, že má nyní Česká republika nejnižší nezaměstnanost, ze všech států Evropské unie. I přes to, že dojde ke zvýšení platů, bude v některých profesích docházet k stálému deficitu požadovaných zaměstnanců. O některé profese není nyní mezi lidmi moc zájem. Týká se to například technických oborů, kde je nedostatek největší.

České firmy však nezůstanou jen u zvedání platů. Lepší ekonomika umožnila i zvýšení obratu a tím i potřebu zvýšení počtu zaměstnanců. Jenom letos plánuje 41% českých firem navýšit počty svých pracovníků.
Nízká nezaměstnanost se dotkla také obchodních řetězců. Nedostatek kvalitních zaměstnanců musí řešit zvyšováním platů, ale i tak jsou zde platy hluboce pod průměrem.

Nepomohlo ani zvyšování o desítky procent nahoru. S tím také souvisí menší zájem lidí pracovat v této oblasti a řetězce jsou nuceny pořádat stále nové nábory na zaměstnance, z nichž mnozí po čase odcházejí jinam. Většina odcházejících, však uvedla, že novou práci si našli v úplně jiném oboru, než byl tento.

Práce v těchto řetězcích tedy do dnešních dnů nepatří mezi nejoblíbenější. Mnozí ji berou jenom jako dočasnou zastávku při hledání lepší práce. Ale i tak došlo k zlepšení proti minulým letům, kdy byla situace mnohonásobně horší. V České republice pracuje aktuálně u obchodních řetězců kolem 180 000 lidí.

Previous
Next