Skip to Content

Trestněprávní následky řízení za volantem

Trestněprávní následky řízení za volantem

Closed
by 4 září, 2019 Podnikání


Dejme tomu, že se rozhodnete vyjet si po bujaré oslavě vaším autem, ať už je to kamkoliv. Domů, ke kamarádovi, do práce. Možností je mnoho, ale mnohdy je následek takového rozhodnutí jeden. Pořádný průšvih, pokud vás chytnou nebo pořádný průšvih, pokud autem chytíte někoho vy. Ne nadarmo se říká, že „opilý řidič, veselý vrah“. Spousta z nás si ale nedokáže představit, že by se jim něco mohlo stát, natož pak, že by zde byly nějaké vážnější následky.

sklenička červeného vína na pozadí průhledného auta

Pokud bychom začali zostra, tak připomeneme určitě trestní zákoník, kde jízda autem či jiným vozidlem pod vlivem alkoholu může naplnit hned několik trestních deliktů, nejedná se jenom o trestné činy poruchové, kdy je nutné pro spáchání trestného činu způsobit faktickou újmu na zdraví či škodu na majetku, ale jedná se také o trestné činy ohrožovací, tedy takové trestné činy, kdy postačí pro naplnění skutkové podstavy pouhé „ohrožení“ chráněného zájmu jako je zdraví, majetek nebo i veřejná bezpečnost. Jenom tím, že usednete za volant a jede například podnapilí na rušné cestě, se dopouštíte trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Nedej bože, když někoho opravdu srazíte. To může být ublížení na zdraví nebo vážné ublížení na zdraví z nedbalosti a tady se už opravdu jde sedět. Potom jsou tu smutné případy, kdy opilý řidič někoho srazí a daný člověk umře, to se poté posuzuje jako nedbalostní usmrcení. A byť u mnoha trestných činů zaznívá slovíčko „nedbalost“, nijak to nezmenšuje vinu či míru zavinění, které opilý řidič nese. A pokud jste opilí úplně pod obraz, tak to může být trestný čin opilství, který v sobě zahrne veškeré prohřešky ve formě kvazideliktu a tady se to sčítá!

taxi řidič za volantem při deštivém odpoledním počasí

Takže pokud se chcete vyhnout opravdu vážným následkům, raději si zavolejte odvoz nebo odvoz vaším autem , protože se to opravdu nevyplatí. Vždycky volte jistotu a bezpečnost před zbytečným riskováním, hlavně, když jsme tu pro vás!

Previous
Next