Skip to Content

6 bodů k zamyšlení, než začnete podnikat na vlastní pěst

Closed
by 20 srpna, 2019 Podnikání

1.       Analyzujte trh
V prvé řadě se zamyslete, jestli se na trhu najde místo pro daný produkt nebo službu. Odoláte konkurenci? Udělejte si nejdříve důkladnou analýzu, která sice zabere dost času, ale na druhou stranu získáte natolik potřebné informace.
unavený muž s mobilem
2.       Vše propočítejte a navrhněte financování
Sepište si na papír nebo do počítače veškeré potřebné investice a náklady. Do toho započítejte období, kdy se teprve bude celý byznys rozjíždět a výdělky budou minimální nebo nulové. Zvažte a připočítejte do výdajů i potřebnou pracovní sílu nebo záskok v případě, že onemocníte. Taky si projděte možnosti, jak celý projekt financovat. Vlastní zdroje stačit nemusí, tak se ujistěte, že dosáhnete na půjčku od banky.
3.       Sestavte obchodní model
Trh i finance máte zanalyzované, ale ještě potřebujete naplánovat celý obchodní model. Definujte si svého zákazníka a jakým způsobem ho chcete oslovit. K tomu patří nejenom marketing, ale i cenová politika. Všechno to snažení by nedávalo smysl, kdybyste nevydělávali.
4.       Definujte váš motiv
Co je hlavním motivem myšlenky, že chcete podnikat? Peníze, peníze a zase jen peníze? Jenom o tom to není a honba za tučným kontem se nakonec nemusí vyplatit. Měli byste mít řadu dalších jiných motivů, než je jenom výdělek. Třeba realizaci vlastních snů nebo nápadů, nezávislost, více času na rodinu, naplnění a mnoho dalších důvodů, které sice zní jako klišé, ale budou hlavním hnacím motorem.
žena při přemýšlení
5.       Smiřte se s riziky
Nakonec byste měli zohlednit všechna možná rizika, jako je třeba stres nebo nejistý příjem. Ze začátku, než se byznys rozjede, tak bude pravděpodobně pohlcovat také váš veškerý volný čas, což se možná nebude líbit rodině nebo přátelům. Ruku v ruce s nezávislostí jde zodpovědnost za veškerá rozhodnutí a jejich důsledky. Už to nebude vina kolegy, šéfa, klienta nebo kohokoliv jiného, bude to jen vaše chyba.

Previous
Next